warsztaty

W trakcie pobytu w pensjonacie Biesiadny Bór istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach artystycznych. Jest to szansa zmierzenia się z twórczością rękodzielniczą, poznania ciekawych technik plastycznych, własnoręcznego wykonania oryginalnej biżuterii lub ozdób. Na gości czekają zajęcia z filcowania metodą na mokro i na sucho oraz decoupage. Propozycja zajęć warsztatowych skierowana jest zarówno dla gości indywidualnych jak i dla grup.

filcowanie

filcowanie

Filcowanie to jedna z technik w rękodziele, dzięki której można stworzyć wiele pięknych dzieł własnymi rękami. Możliwości zabaw z filcem jest naprawdę wiele. Począwszy od użycia filcu w arkuszach (kapelusze, torebki) po filcowanie na sucho czy mokro.
Na warsztatach nauczymy się filcowania owczej wełny czesankowej metodą " na mokro", czyli za pomocą wody i mydła, a także "na sucho" używając igieł do filcowania. Technika na mokro sprzyja tworzeniu rzeczy "płaskich" jak odzież, torebki, obrazki na ścianę. Metoda na sucho pozwala tworzyć przestrzennie i praktycznie bez ograniczeń.
W obu technikach wykorzystujemy czesankę wełnianą lub jak kto woli wełnę czesankową. jest to wełna, która nie została poddana żadnym dodatkowym zabiegom poza czyszczeniem i czesaniem.

filcowanie_mokroWarsztaty filcowania na mokro: biżuteria – korale, broszki – kwiaty
Do filcowania na mokro potrzebujemy: mydło, folię bąbelkową, matę bambusową i ręczniki.
W czasie warsztatów uczestnicy poznają różne rodzaje wełen, narzędzia potrzebne do warsztatu, oraz podstawy techniki filcowania na mokro.Podczas zajęć uczestnicy nauczą się wykonywać z wełny czesankowej kulki, sznureczki, kwiaty, które mogą być elementami ozdób, biżuterii czy filcowych broszek.
Na zajęciach każdy uczestnik wykona naszyjnik i kolczyki, poznając przy okazji półfabrykaty jubilerskie i sposoby ich łączenia lub broszkę w postaci kwiatka. Kurs jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących poznać podstawy filcowania w ciągu 3 godzin.

filcowanie_suchoWarsztaty filcowania na sucho – broszki, ozdabianie ubrań, bombki, pisanki
Chcąc filcować na sucho (inaczej technikę tę nazywa się też igłowaniem) koniecznie musimy się zaopatrzyć w: igły do filcowania, matę z gąbki lub specjalną szczotkę. Pamiętajmy, że igieł do filcowania możemy znaleźć trzy rodzaje – i wszystkie trzy są nam niezbędne.
Na zajęciach uczestnicy poznają technikę filcowania "na sucho". Wykonają za pomocą specjalnych igieł oraz szablonów kwiaty lub inne drobne ozdoby, bombki, pisanki lub ,,pomalują’’ filcem swoje ubrania np. płaszcze, spódnice, torby.

decoupage

decoupage

Decoupage czyli jak zaczarować różne przedmioty.

Przy zastosowaniu techniki decoupage możemy przemienić przedmioty codziennego użytku w małe dzieła sztuki, które będą zdobić nasze wnętrze. Decoupage polega na dekorowaniu przedmiotów poprzez naklejanie na nie papierowych serwetek, zdobionego papieru ryżowego lub motywów wydrukowanych na papierze. Jeżeli starannie wykonamy dekorację, przedmioty będą wyglądały jak ręcznie malowane. Słowo „découpage” pochodzi od francuskiego słowa découper oznaczającego „wycinać”.
Technika ta narodziła się w Chinach pod koniec XII wieku, a w średniowieczu dotarła do Europy.

 

Techniką decoupage możemy ozdobić praktycznie wszystko, gdyż może ona być stosowana na każdej powierzchni – począwszy od drewna, poprzez szkło, metal, tkaninę, a skończywszy na ścianach naszego mieszkania.
Przy zastosowaniu decoupage możemy przemienić przedmioty, tak żeby wyglądały jak z kuferka babuni. Klasycznie z wdziękiem i stylowo.
Możemy też odnowić zniszczone meble i nadać im nowe życie, w którym zamiast straszyć – uatrakcyjnią nasze pokoje.

decoupage_warsztatyW czasie warsztatów decoupage uczestnicy zapoznają się z narzędziami, materiałami i techniką zdobienia wybranych przedmiotów: butelka, wieszaki, świeczniki, szkatułka lub biżuteria w postaci kolczyków, breloki.

Ewa Gąsiorowska

prowadząca warsztaty
Ewa Gąsiorowska to kobieta z pasją, która lubi dzielić się nią z innymi ludźmi. Z technik plastycznych najbardziej zainteresowały mnie filcowanie i decoupage. Moja przygoda z filcem zaczęła się kilka lat temu kiedy to uczestnicząc w wielu warsztatach plastycznych poznałam tę technikę i sama zechciałam pogłębić wiedzę i umiejętności tego warsztatu. Filcując możemy wykonać sobie bardzo oryginalne, niepowtarzalne broszki, kolie, paski, torby które wyrażą i podkreślą nasz styl.
Na wystawie ,, ART Filc” której była współautorką , dała małą propozycją dla kobiet, które bawią się dodatkami w stroju, chcą być ciekawe i intrygujące. Każdy z nas ma w sobie trochę z artysty, tylko musi trochę posłuchać siebie i spróbować. Uważam, że w życiu zawsze warto próbować, a nade wszystko - warto pomysły wprawiać w ruch. Każdy z nas jest w pewnym stopniu artystą, każdy coś tworzy, buduje swój świat i życie czerpiąc z tego satysfakcję. Twórczość posiada moc terapeutyczną, leczniczą a nawet uzdrawiającą. Pozwala na uwolnienie się od stresu codziennego życia i zregenerowania sił. Pobudza wyobraźnie, jest czymś w rodzaju akumulatora ładującego baterie.
TOP