atrakcje w okolicy

Ciekawych turystów zachęcamy do obejrzenia najbliższej okolicy. Zwiedzenia w Drozdowie mieszczącego się w dworku Lutosławskich Muzeum Przyrody. W Piątnicy trzech potężnych fortów połączonych systemem wałów i fos, będących fragmentem XIX wiecznych umocnień Twierdzy Łomża. W Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi przecudne ,,zakola Narwi ‘’zapisane w publikacji 100 najpiękniejszych miejsc w Polsce. W Nowogrodzie Skansen

Kurpiowski będący drugim najstarszym muzeum na wolnym powietrzu w Polsce, pięknie położony wśród pagórków , zieleni i kwiatów zapewnia nam mnóstwo frajdy z jego zwiedzania. Latem urządzamy spływy kajakowe rzeką Narew, a zimą kuligi. Na Państwa życzenie zajmiemy się organizacją specjalistycznych zajęć sportowo - rekreacyjnych typu; paintball, wspinaczki na ściankę, zjazdy na linach, biegi na orientację oraz wycieczek.

Muzeum Przyrody

DROZDOWO

22 , 6 km

Nieopodal Łomży w Dworku Lutosławskich w Drozdowie pochodzącym z połowy XVIII wieku obecnie mieści się Muzeum Przyrody. Otoczone jest osobliwym XIX wiecznym, pięknym parkiem gdzie po zwiedzaniu można nieco odpocząć delektując się spokojem i pięknem otaczającej przyrody.

W muzeum na gości czekają wystawy stałe, dzięki którym można wyruszyć w fascynujący świat historii i przyrody, poznać dzieje rodu Lutosławskich, zobaczyć mnóstwo zwierząt i roślin Doliny Biebrzy, a także obejrzeć ryby akwariowe z pięciu kontynentów. Można też odwiedzić chatkę zielarki, ścieżkę edukacyjną przez las łęgowy czy uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych.

Rzeka Narew

ZAKOLA NARWI

12 , 2 km

W sąsiedztwie Łomży, w maleńkim Siemieniu Nadrzecznym można obserwować z wieży widokowej jak pięknie wije się rzeka Narew tworząc malownicze jeszcze dziewicze krajobrazy. Powstały Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi chroni bogactwo fauny i flory tego terenu. Nic dziwnego że ,, Zakola Narwi” znalazły się w spisie 100 najciekawszych miejsc w Polsce. Chcąc doświadczyć tego piękna można zaliczyć spływ kajakowy, wycieczki rowerowe czy piesze lub poobcować z przyrodą podczas wędkowania na rzece bogatej w różne gatunki ryb.

Forty

PIĄTNICA

24 , 8 km

W Piątnicy graniczącej z Łomżą możemy zwiedzić i poznać historię trzech potężnych fortów połączonych systemem wałów i fos, będących fragmentem XIX wiecznych umocnień Twierdzy Łomża. Jest to najlepiej zachowany i najbardziej rozwinięty przyczółek mostowy na Narwi. Dla entuzjastów militari w Muzeum Fort możemy zobaczyć eksponaty nie tylko z II wojny światowej a na profesjonalnej strzelnicy doświadczyć emocji strzelania z różnego rodzaju broni.

Skansen

NOWOGRÓD

30 , 7 km

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie ma charakter parku etnograficznego i jest drugim najstarszym muzeum na wolnym powietrzu w Polsce. Pięknie położony wśród pagórków , zieleni i kwiatów zapewnia nam mnóstwo frajdy z jego zwiedzania.

Skansen prezentuje sobą dawną historię ludności Kurpiowskiej, a w szczególności to jak się kiedyś żyło i pracowało. Ten zespół kilkudziesięciu obiektów obejmuje min. dworki, liczne chałupy, leśniczówkę, kuźnię, budę rybacką, spichlerze, młyny, karczmy, wiatraki, kapliczki i inne funkcjonujące w tamtych czasach. Wiele budynków możemy również zwiedzić od środka by tam zobaczyć poszczególne izby wyposażone w meble , narzędzia do pracy w domu i w obejściu jak również ozdoby w postaci precyzyjnie wykonanych wycinanek i kwiatów z krepiny. Spacerując alejkami wśród licznych atrakcji bez problemu poczujemy niezwykły klimat tego miejsca i dawnych czasów. W okresie letnim na terenie Skansenu odbywają się imprezy folklorystyczne prezentujące bogatą kulturę kurpiowszczyzny.

Muzeum

TYKOCIN

52 , 9 km

Tykocin to nie tylko miasteczko o burzliwej historii, ale także piękna i osobliwa przyrodniczo okolica. Liczne zabytki, pomniki, tablice pamiątkowe oraz inne obiekty są wartymi zobaczenia atrakcjami. Wśród nich można śmiało wyróżnić i polecić do zwiedzenia: Kościół p.w. Trójcy Świętej, Alumnat, Zespół Klasztorny Bernardynów, Zamek w Tykocinie, Pomnik Stefana Czarnieckiego czy Orła Białego. Wielka Synagoga , Mała Synagoga – Dom Talmudyczny czy cmentarz przypominają o dawnych mieszkańcach tego miasteczka. Ich historię, kulturę przybliżają bogate zbiory judaiców, a w podziemiach restauracja „Tejsza”, w której można spróbować smaków kuchni żydowskiej.

Uzdrowisko

SUPRAŚL

87 , 9 km

Supraśl to niewielkie miasto położone wśród Puszczy Knyszyńskiej, które od 1999 roku szczyci się statusem uzdrowiska. Turystów zachęca do zwiedzania licznymi zabytkami w postaci: Pobazyliańskiego Zespołu Klasztornego, Kościoła p.w. Św. Trójcy, Kościoła ewangelicko – augsburskiego, Kaplicy p.w. Wszystkich Świętych, Pałacu Buchholtzów gdzie obecnie mieści się liceum plastyczne czy Domów Tkaczy które nadawały miasteczku klimat przemysłowy.

Osobliwe jest Muzeum Ikon, które w swojej kolekcji ma tysiące ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia. Warte odwiedzenia jest Arboretum w Kopnej Górze zaledwie 11 km. za Supraślem. Ten oryginalny ogród dendrologiczny położony na zróżnicowanej rzeźbie terenu – od dolin po delikatne wzniesienia i pagórki jest idealnym miejscem na rodzinny spacer. Kontakt z przyrodą odstresuje nas po ciężkiej pracy i naładuje nasze akumulatory energią do działania.

Skansen

JUROWCE

77 km

Skansen "Białostockie Muzeum Wsi" w Jurowcach pokazuje nam jak wyglądała polska wieś w połowie XIX wieku, jak mieszkali i żyli nasi przodkowie. Wśród pagórków, wzniesień i zieleni możemy podziwiać stare chałupy i stodoły, różnego rodzaju wiatraki, dwory, spichlerze i maneże. Niebywałą atrakcją tego miejsca są ludzie, którzy pomieszkują jeszcze w niektórych domkach. Spytani chętnie opowiadają jak kiedyś żyło się na wsi , czasem nawet pokazują jak się pracowało na polu lub wewnątrz włości. Spacerując wśród zabudowań, spotykając się z ludźmi bez problemu możemy przenieść się w odległe czasy, poczuć ówczesny klimat wsi i delektować się urokiem tego miejsca.

Muzeum Rolnictwa

CIECHANOWIEC

55 , 8 km

Największą atrakcją turystyczną w Ciechanowcu jest Muzeum Rolnictwa, które znajduje się na terenie zespołu pałacowo – parkowego z bardzo bogatymi i zróżnicowanymi zbiorami. Poczynając od maszyn i narzędzi rolniczych, obiektów architektury drewnianej po kolekcje obrazów religijnych i dywanów, rękopisy dokumentów opisujące dzieje ziemiaństwa polskiego i lecznictwa zwierząt. Piękny Skansen tworzą drewniane chaty i budynki gospodarcze już z XVIII w. Wnętrza obiektów stoją otworem dla zwiedzających, w niektórych zorganizowano nawet kwatery turystyczne. Wokół chatek są piękne ogródki otoczone urokliwymi płotkami, w zagrodach swobodnie pasą się zwierzęta domowe, a w ogrodzie znajdują się rośliny lecznicze Odwiedzając to miejsce nie tylko poszerzymy swoją wiedzę, ale poczujemy klimat i atmosferę dawnych czasów spacerując pośród osobliwości otaczającej nas pięknej przyrody.

Dworek

PENTOWO

50 , 5 km

Dworek Pentowo położony jest nad Narwią, a od 2001 roku ma tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Znajduje się w niej kilkanaście gniazd bocianich oraz dwie wieże obserwacyjne. Takie nagromadzenie gniazd jest niespotykane w innych miejscach Polski w związku z czym Pentowo powinno być obowiązkową atrakcją wśród miłośników bocianów. Dwie wieże obserwacyjne z których szczytów możemy podziwiać gniazda i ich lokatorów to raj dla fotografów przyrody. Niezwykle rzadko mamy możliwość zrobienia zdjęcia z takiego ujęcia, a przez lornetki możliwość obserwowania bocianich zwyczajów.

Osobliwe jest Muzeum Ikon, które w swojej kolekcji ma tysiące ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia. Warte odwiedzenia jest Arboretum w Kopnej Górze zaledwie 11 km. za Supraślem. Ten oryginalny ogród dendrologiczny położony na zróżnicowanej rzeźbie terenu – od dolin po delikatne wzniesienia i pagórki jest idealnym miejscem na rodzinny spacer. Kontakt z przyrodą odstresuje nas po ciężkiej pracy i naładuje nasze akumulatory energią do działania.

Wioska Indiańska

JUROWCE

77 km

Atrakcją w Jurowcach jest Wioska Indiańska z Krainą Westernu. W dzieciństwie wielu z nas oglądało westerny i filmy o Dzikim Zachodzie których głównymi bohaterami byli Indianie i kowboje. Potem w życiu na balach przebierańców niejednokrotnie zakładaliśmy ich typowe stroje by choć przez chwilę poczuć się jak oni. Czytając różne przygodowe książki wyobrażaliśmy sobie prerię, polowania na bizony, barwne życie rewolwerowców, tropicieli, traperów czy poszukiwaczy złota. Jeśli masz ochotę bliżej poznać ówczesną kulturę i sztukę indiańską, spróbować własnych sił w westernowych konkurencjach to koniecznie musisz odwiedzić to magiczne miejsce.

Park

BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY

68 , 1 km

Biebrzański Park Narodowy charakteryzuje się najbardziej rozległymi, unikatowymi w Polsce i Europie Środkowej torfowiskami położonymi wzdłuż rzeki Biebrzy. Jest największym parkiem narodowym w Polsce z siedzibą w Osowcu. Dolina Biebrzy w większej części zachowała swój unikalny i dziki charakter oraz bogactwo fauny i flory. W parku zamieszkuje największa w Polsce populacja łosi i bobra od którego rzeka Biebrza zawdzięcza swoją nazwę. Krajobraz doliny charakteryzuje się wysokim poziomem naturalności, a płynąca rzeka tworzy liczne meandry co daje bajkowe widoki i niezapomniane wrażenia estetyczne.

Ciekawą atrakcją turystyczną jest również Twierdza Osowiec z końca XIX w. gdzie do zwiedzania udostępniony jest Fort i Muzeum.

Biebrzański Park Narodowy oferuje ponad 600 km szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i kajakowych. Dla turystów udostępniono liczne ścieżki edukacyjne ,wystawy zdjęć, filmy, warsztaty i zajęcia edukacyjne o tematyce przyrodniczej Doliny Biebrzy.

Park

NARWIAŃSKI PARK NARODOWY

64 , 5 km

Narwiański Park Narodowy położony jest w województwie podlaskim. W malowniczej wiosce Kurowo znajduje się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego. Właśnie w Kurowie warto rozpocząć zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego. Na początek zapoznać się z ekspozycją przyrodniczą by uświadomić sobie jak zróżnicowany i piękny jest ekosystem w parku. Warto skorzystać także z możliwości jakie dają ścieżki przyrodniczo – edukacyjne prowadzące przez różnorodne ekosystemy Parku. Obecnie Jedną z głównych atrakcji turystycznych Narwiańskiego Parku Narodowego” stały się spływy „pychówkami” które trwają od 2 do 5 godzin.. Podróż pychówką dostarczy nam niesamowitych wrażeń i pozwoli zaobserwować mnóstwo ciekawych gatunków roślin i zwierząt. W towarzystwie odgłosów niezliczonej ilości ptactwa i opowieści Flisaka nasza podróż stanie się lekarstwem na codzienny stres.

TOP